Nemecké lodenice dôverujú rezacím systémom od spoločnosti MicroStep

V nemeckom námornom prístave Kiel sa v spolupráci s ostatnými lodenicami venujú už viac ako 180 rokov stavbe lodí. Spoločnosť je expertom na výrobu námorných lodí - v rámci ich portfólia sú však uvádzané na trh aj superjachty. Pokiaľ ide o rezanie, táto spoločnosť sa spolieha na riešenia od spoločnosti MicroStep, používa až tri typy rezacích systémov. Na začiatku rezania ocele sa pozornosť zameriava na sériu MG s dvoma portálmi a obrovskou rezacou plochou, pre takýto typ spoločnosti je nenahraditeľnou súčasťou technologického parku.Dominantou Kielu je aj veľký portálový žeriav lodenice German Naval Yards. Táto obrovská modrá konštrukcia je vysoká 110 metrov, zdvihne 900 ton a je dominantou panorámy mesta Kiel od roku 1975. Rovnako ako fjord Kiel, aj tradičná lodenica, ktorá ma za sebou viac ako 180 ročnú históriu patrí k hlavnému mestu Šlezvicko-Holštajnsko. „Silný a spoľahlivý vo všetkých oceánoch sveta“ je motto spoločnosti špecializovanej na navrhovanie a stavbu námorných lodí, ako sú fregaty, korvety a hliadkové člny, ako aj na stavbu superjácht. Má jedinečnú infraštruktúru lodeníc: V prevádzke je napríklad aj jeden z najväčších suchých dokov v Európe. Plocha na fjorde Kiel zaberá viac ako 250 000 m². „Veľkosť našich výrobných zariadení a špeciálne vlastnosti našej stavebnej metodiky nám umožňujú používať vysoko kvalitnú metódu výstavby veľkých blokov s vysokým stupňom predmontáže,“ vysvetľuje Jan Fust, manažér pre oceľové konštrukcie. Týmto spôsobom je možné veľa pracovných krokov posunúť dopredu z fázy doku priamo do hál na stavbu lodí.


Dominantou mesta Kiel a dôležitým pomocníkom pri stavbe lodí: 110-metrový portálový žeriav na Kielskom fjorde. Nemecké námorné lodenice tu vyvíjajú a vyrábajú námorné riešenia na ploche viac ako 250 000 m².

Medzi výhody nemeckých námorných závodov patrí infraštruktúra, ale aj aj štandard kvality, ktorý uplatňujú na všetky komponenty. "Presnosť výroby neustále posúvame na maximum - procesy zvárania sú koordinované takým spôsobom, že majú nulovú toleranciu. Používame mimoriadne stabilné procesy," pokračuje Fust. Aby sme mohli byť vedúcou spoločnosťou v námornom priemysle, potrebujeme okrem kvalifikovaných pracovníkov aj špičkové technológie.

Tri rôzne typy strojov na 3D rezanie plechov od 3,5 do 200 mm

Nemecké námorné prístavy v meste Kiel sa spoliehajú na riešenia spoločnosti MicroStep v oblasti rezania už od roku 2016. Plazmový rezací systém série MG, ktorý sa používa na rezanie oceľových dielov má pracovnú plochu 52 500 x 3 500 mm - na tejto linke sú použité dva portály. Oba portály sú vybavené plazmovým rotátorom pre 3D spracovanie plechu. Jeden portál je tiež vybavený atramentovou označovacou jednotkou, druhý portál zase laserovým značkovačom. Mäkká oceľ, ale aj vysokolegované ocele sa delia pomocou univerzálneho rezacieho systému, ktorý nahradil plazmový rezací systém od iného dodávateľa. Dôvodom investície do série MG bola precíznosť v 3D rezaní. Napríklad šírka a dĺžka 12-metrového rezu sa nesmie mať odchýlku väčšiu ako 0,5 mm. „Presnosť je vynikajúca, rozmerová stabilita stroja je neprekonateľná,“ hovorí Fust, ktorý za tie roky získal skúsenosti v rôznych lodeniciach.


V posledných rokoch spoločnosť investovala do troch rôznych typov rezacích strojov od MicroStep. Plazmový rezací systém MG s dvoma portálmi a nástrojmi na rezanie a značenie úkosov, rezací systém panelov DRM-PL s rotátorom, pieskovačom a značkovačom, ako aj plameňový rezací systém EasyCut so štyrmi horákmi na kyslíkové palivo.

Od polovice roku 2019 sa v nemeckých námorných lodeniciach o rezanie v rozsahu vyšších hrúbok materiálu stará stroj zo série EasyCut od spoločnosti MicroStep. Systém rezania plameňom je vybavený štyrmi kyslíkovými palivovými horákmi. Na ňom sú okrem iného vyrezané príruby so slepými otvormi pre strojárstvo. Spolu s plazmovým rezacím strojom MG sa spracúvajú úlohy rezania v rozmedzí hrúbok od 3,5 do 200 mm. Na spracovanie veľkoformátových listov je k dispozícii aj portál DRM-PL, ktorý bol postavený na vrchole existujúcej panelovej rady. Panely tvoria základný rámec palúb a vonkajšieho plášťa, dosahujú veľkosť až 16 x 18 m. Portál MicroStep linky na rezanie panelov má šírku viac ako 18 m s technológiami na rezanie úkosov pomocou rotátora s kyslíkovým palivom, na odstraňovanie základného náteru pomocou pieskovacieho systému a na značenie.


EasyCut je robustný a presný CNC rezací stroj, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre nákladovo efektívne nepretržité použitie pri rezaní plameňom s kyslíkovým palivom. Pracovná plocha je 16 500 x 3 000 mm.

„Presnosť je vynikajúca, rozmerová stabilita stroja je neprekonateľná,“ dodal Jan Fust - manažér oceľových konštrukcií Nemecké námorné lodenice Kiel.

© copyright 1991-2024 MicroStep, spol. s r.o. | developed by EXPLORE STUDIOS

Týmto Vám oznamujeme, že dohľad nad spracovaním osobných údajov v našej spoločnosti zabezpečuje firma EuroTRADING s.r.o.,

a v súlade s § 44 zákona č. 18/20128 Z.z. a článkom č.37 NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/679,

nám poskytuje zodpovednú osobu, ktorú môžete kontaktovať na adrese zo@eurotrading.sk.

Viac informácií si môžete prečítať tu : www.eurotrading.sk/zo