Nový stroj pre PPS Group a.s. výrazne zefektívnil proces prípravy na zvary

Podpolianska spoločnosť PPS Group a.s. už viac ako 15 rokov vyrába veľké strojárske komponenty a približne rovnaký čas trvá aj ich partnerstvo s MicroStepom. Príbeh tejto stredoslovenskej spoločnosti sa však začal písať už pred polstoročím.



Firma kedysi fungovala pod názvom Podpolianske strojárne, tie položili základný kameň hlavného objektu v roku 1950, prvý výrobok opustil svoje brány až o štyri roky neskôr. Hlavným predmetom výroby boli rýpadlá, rotačné rýpadlá a rôzne obrnené transportné vozidlá pre armádu. Jedným z výrobkov, ktorý si zaslúži osobitnú zmienku, je kolesový nakladač UN 053, ktorý sa vyrábal v rokoch 1974-1995. V stavebnom priemysle ide o veľmi známy stroj, ktorého sa v minulosti sa predalo viac ako 30 000 kusov.


Kolesový nakladač UN 053 vyrobený v Podpolianskych strojárňach.

Po zmene režimu na konci roku 1989 prešla spoločnosť ťažkým obdobím v dôsledku straty vývozných trhov a problémov s konverziou výroby. Toto obdobie vyvrcholilo v roku 2003, keď spoločnosť prevzali jej vtedajší akcionári pod súčasným názvom PPS Group a.s. Okrem zmeny názvu došlo aj k zmene zamerania výroby, prešlo sa od výroby finálnych stavebných výrobkov a nakladačov k výrobe veľkých zváraných oceľových komponentov, ktoré sa dodávajú popredným svetovým výrobcom poľnohospodárskych, priemyselných a ťažobných strojov ako napr.: Volvo, Liebherr, Caterpillar, Atlas Copco, Sennebogen a ďalší.

Posun vo výrobe a partnerstvo s celosvetovo známymi spoločnosťami prinieslo aj potrebu zvýšenia produktivity a kvality výrobkov. Roky 2003, 2004 a 2005 sa preto vyznačovali značnými investíciami do nových technológií a produktivity práce. Jednou z investícií v tom čase bol aj stroj PLS od spoločnosti MicroStep, o dva roky neskôr nasledoval ďalší stroj s označením MG. Oba plazmové rezacie stroje boli na svoju dobu veľmi pokrokové, dokonca disponovali aj s druhou generáciou rotačných úkosových hláv vyvinutou spoločnosťou MicroStep. Stroje pracovali tvrdo a dobre, avšak svet technológií sa posunul ďalej a bolo treba uskutočniť nové investície.

Najväčším obmedzením starých strojov a samotnej plazmovej technológie bola hrúbka rezu. Stroje boli schopné rezať iba 45 mm hrubú oceľ pri priamom rezaní a 25 mm pri úkosovom rezaní. Pre väčšinu tovární je to dostačujúce, avšak pri výrobe komponentov pre veľké priemyselné stroje je často potrebný oveľa hrubší materiál. PPS Group a.s. nakupovali hrubšie diely od subdodávateľov z tejto oblasti. Vysoké ceny, nízka kvalita a neustále meškanie dodávok prinútili spoločnosť zvážiť kúpu nového CNC rezacieho stroja, ktorý by im umožnil vlastnú výrobu potrebných dielov.

„Sme jedným z najväčších spotrebiteľov oderuvzdorných a vysokopevnostných materiálov v hrúbkach od 6 do 130 mm a ročne spracovávame okolo 20 000 ton ocele.“ hovorí Michal Sýkora, generálny riaditeľ PPS Group


Riešením pre narastajúce výrobné požiadavky sa stal CNC rezací stroj CombiCut od spoločnosti MicroStep.

Ďalším dôležitým aspektom je úkosové rezanie. Diely, ktoré sa budú zvárať a boli rezané tradičnými systémami priameho rezania si vyžadujú ďalšie obrábanie, napríklad pomocou obrábacích strojov alebo ručnými operáciami, čo je veľmi energeticky a časovo náročná práca. Úkosové rezanie hrubých materiálov bolo vždy veľký problém. Dalo by sa to dosiahnuť pomocou podpory trojitého horáka s kyslíkovým palivom, ale tento systém má veľmi obmedzený rozsah aplikácií a vytváranie komplexných kontúr nie je realizovateľné. Pre takéto typy úkosov však začala pred niekoľkými rokmi spoločnosť MicroStep vyvíjať novú rotačnú kyslíkovú rotačnú hlavu.

"Stroj, ktorý dokáže rezať úkosy naraz z oboch strán nám ušetrí veľa času, doteraz sme museli úkosy znovu obrábať, alebo ich robiť ručne, čo je veľmi náročné na čas a aj na pracovnú silu," poznamenal Peter Štupák, vedúci výroby v PPS Group.

Po dlhých rokovaniach padlo definitívne rozhodnutie o kúpe stroja série CombiCut, ktorý je vybavený  štyrmi rovnými rezacími horákmi a rotátorom s kyslíkovým palivom s pracovným priestorom veľkým 15 x 5,5 metra. Štyri priame rezacie hlavy s kyslíkovým palivom sú schopné paralelne rezať mäkkú oceľ do hrúbky 200 mm a rotátor dokáže efektívne rezať zložité obrysové úkosy z ocele do hrúbky 100 mm. To pokrýva požiadavky výroby a odstraňuje závislosť od dodávateľov tretích strán nad očakávania spoločnosti.

Ďalším veľkým vylepšením v porovnaní so starými strojmi je aj patentovaná automatická kalibrácia geometrie nástroja (ACTG®). Tento systém je navrhnutý tak, aby eliminoval mechanické nepresnosti nastavenia reznej hlavy a tým zvyšoval presnosť rezania úkosov rotačnými hlavami. Toto zariadenie má ďalšiu podstatnú výhodu v tom, že automatická kalibrácia nástroja je mnohonásobne rýchlejšia ako manuálne nastavenie.


„Automatizovaný kalibračný systém výrazne skracuje čas potrebný na nastavenie stroja z 3 hodín na približne 5 minút,“ hovorí Ladislav Cérovský, PR manažér spoločnosti PPS Detva.



© copyright 1991-2024 MicroStep, spol. s r.o. | developed by EXPLORE STUDIOS

Týmto Vám oznamujeme, že dohľad nad spracovaním osobných údajov v našej spoločnosti zabezpečuje firma EuroTRADING s.r.o.,

a v súlade s § 44 zákona č. 18/20128 Z.z. a článkom č.37 NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/679,

nám poskytuje zodpovednú osobu, ktorú môžete kontaktovať na adrese zo@eurotrading.sk.

Viac informácií si môžete prečítať tu : www.eurotrading.sk/zo