Plazmový rezací stroj dáva spoločnosti Almex ešte viac efektivity


Spoločnosť Almex nezaujíma to bežné. Či už ide o typy projektov, na ktoré sa tento výrobca oceľových konštrukcií podujíma, alebo o stroje, do ktorých investuje. Pri pohľade na plazmový rezací stroj od MicroStepu je tento prístup zrejmý viac ako kedykoľvek predtým.
Ktorý iný výrobca kombinuje plazmové rezanie s toľkými ďalšími funkciami a technológiami? Pretože okrem rezania plazmou a kyslíkom sa dá tento stroj použiť na rezanie rúr až do priemeru 1 metra a hmotnosti 9 ton. Je to aj vďaka tejto nevídanej všestrannosti, že sa efektívnosť výroby v Almexe posunula na vyšší stupeň.


Investícia do plazmového rezacieho stroja MicroStep, v Belgicku distribuovaného spoločnosťou Wouters Cutting & Welding, je priamym dôsledkom rozhodnutia Almexu rezať obrobky vo vlastnej réžii.
"Ak sami prevezmete kontrolu nad výrobou, budete mať väčšiu kontrolu nad kvalitou."

Pre inžinierske stavby
Inžinierske stavby sú segment, pre ktorý výrobca oceľových konštrukcií Almex stavia protipovodňové zábrany, mosty, priemyselné inštalácie a akúkoľvek ďalšiu mysliteľnú infraštruktúru. Pokiaľ je to projekt, do ktorého sa môžu poriadne zahryznúť konštruktéri aj výroba, existuje veľká šanca, že Almex sa túto výzvu podujme. Bariéra proti bleskovým povodniam vo Wenduine a most pre chodcov na stanici metra Schijnpoort v Antverpách sú len dva projekty, ktoré Almex vyrobil a dodal od začiatku do konca: návrh, výroba a montáž na mieste. Požiadavky na kvalitu, bezpečnosť a plánovanie sú všetko, len nie bežné. Ako dodávateľ, ktorý musí byť schopný flexibilne reagovať na naliehavé zadania a neočakávané zákazky, tento výrobca oceľových konštrukcií z Essenu a Hoogstratenu už napríklad vie, že 13. februára medzi 1. a 5. hodinou ráno budú montovať most, čo ako ťažké je to si predstaviť... Treba mať na pamäti, že ich dodacie lehoty sú veľmi prísne.

Trieda prevedenia 4
Presun z Essenu do budovy v Hoogstratene, ktorá je šesťkrát väčšia, odráža strmú rastovú krivku, po ktorej spoločnosť v posledných rokoch stúpa. Tento priestor navyše bol naliehavo potrebný, pretože spolu s veľkosťou projektov sa zväčšujú aj rozmery obrobkov. Pozoruhodná je aj šestica mostových žeriavov s nosnosťou nie menšou ako 16 ton, tri pre každú z dvoch sekcií, na ktoré je nová budova rozdelená. Prečo tento pozoruhodný vývoj? Dirk Peeters, najnovšie zodpovedný za divíziu spracovania plechov, poukazuje na normu EN 1090, ktorá v roku 2014 otriasla konštruktérskym svetom v základoch. Norma zavedená Európou so sebou priniesla mnoho nových požiadaviek, a to v oblasti administratívy v súvislosti s označením CE (1090-1) ako aj v technickej oblasti (1090-2).

Jednou z noviniek bolo zavedenie štyroch tried prevedenia, z ktorých 1 je najnižšia a 4 najvyššia. Čím vyššia trieda, tým väčšie projekty môžete prijať, ale tým prísnejšie požiadavky. Napríklad v triede 4 platí povinnosť plnej dosledovateľnosti. Nie každý môže splniť požiadavky tejto triedy, čo znamená, že skupina spoločností v tomto segmente je automaticky oveľa menej početná ako v nižších triedach. Almex sa od začiatku zameral na EXC 4 a dnes žne výhody. Po mostoch v Oostkamp a pri Schijnpoorte práve prebieha výstavba ďalšieho cyklistického a pešieho mosta.

Vlastné rezanie
Hoci investícia do plazmového rezacieho stroja MicroStep, v Belgicku distribuovaného spoločnosťou Wouters Cutting & Welding, je priamym dôsledkom rozhodnutia rezať obrobky vo vlastnej réžii, svoju úlohu zohrali aj vysoké požiadavky EXC 4.

Gert Neelen, majiteľ a riaditeľ, vysvetľuje, prečo sa rozhodli vykonávať rezanie takpovediac doma: „Ak sami prevezmete kontrolu nad výrobou, budete mať väčšiu kontrolu nad kvalitou. Na úrovni, na ktorej pôsobíme, je to dôležitá úvaha. Napríklad chceme vidieť zvarové hrany vyrobené určitým spôsobom. Bola to aj záležitosť efektívnosti. V minulosti sa všetky narezané diely dodávali naraz. Kým neprišla celá várka, nemohli sme začať zvárať ani montovať, čo teraz môžeme. Hneď po narezaní prvých plechov nastupuje montážny tím. Teraz tiež ušetríme veľa času pri triedení, keďže už nechodia všetky diely naraz.“ Dôvodov je ešte viac. Pamätáte si na tie prísne termíny? Tým, že si úplne pokryjete tri všetky kľúčové kompetencie – konštruovanie, výrobu aj montáž – sami, je lepšia aj vaša koordinácia a v prípade potreby môžete utiahnuť opraty. Koniec koncov, nikdy nechcete ohroziť termíny.


Zľava doprava: Nic Wouters (Wouters Cutting and Welding), Dirk Peeters a riaditeľ Gert Neelen (Almex) pri novom stroji.
„Kvalita rezu stroja je nesporná, programovanie je intuitívne a kombinácia technológií nám ponúka príležitosť posunúť efektivitu našej výroby na vyššiu úroveň.“

Výnimočný stroj
V súlade s typickým profilom projektov a firemnou kultúrou sa aj od plazmového rezacieho stroja vyžadovalo, aby bol o niečo „viac“ vo všetkých možných aspektoch: kvalita rezu, rozmery, flexibilita, možnosti kombinácií... Tu vstupuje do obrazu Wouters Cutting & Welding , dodávateľ strojov MicroStep. Dirk Peeters popisuje, čo ponúka vybraný stroj z hľadiska technológie: „Plazmový rezací stroj má reznú plochu 16,5 x 3 m pre ploché plechy. Vďaka 4-bodovému skľučovadlu dokáže rezať aj rúry a profily s maximálnym priemerom do 1 m s hmotnosťou až 9 ton. Plazmový zdroj XPR od Hyperthermu poskytuje rezací výkon 300 A. Teoreticky vieme rezať plechy s hrúbkou 80 mm, ale čo sa cenovej výhodnosti týka, je bod zlomu 50 mm. Nad týmto bodom – a až do 150 mm – prechádzame na kyslíkovú technológiu stroja.“

„Úkosové rezanie, napr. na prípravu zvarových hrán, je bezproblémové vďaka rezacej hlave, ktorá sa dokáže nakloniť až o 50°. Pre rýchlu kalibráciu je stroj vybavený vpredu kalibračnou stanicou. Vďaka nej strácame oveľa menej času ručným nastavovaním rezacej hlavy: naskrutkujeme nástavec na rezaciu hlavu, ktorá potom vykoná sériu rotačných pohybov a zaznamenáva výsledky. Odchýlky sa merajú a pokiaľ spadajú do určitých tolerancií, sú automaticky kompenzované softvérom stroja, výsledkom čoho je dokonalý rez v ohnisku. Kalibračná stanica sa používa aj na meranie dĺžky vrtákov, pretože tento plazmový rezací stroj MicroStep má aj samostatnú vŕtaciu jednotku. Je to práve kombinácia všetkých týchto rôznych funkcií a technológií, ktorá robí tento stroj výnimočným, najmä v rozsahu rezania aký potrebujeme.“ K popisu stačí dodať už len to, že v prednej časti stroja je umiestnený aj zásobník nástrojov pre vŕtačku. Pojme až osem nástrojov, ktoré sa automaticky vymenia v priebehu niekoľkých sekúnd.

Vyrobené na mieru
Podľa Nica Woutersa z Wouters Cutting & Welding to nie je len kombinácia technológií, ktorá dáva MicroStepu náskok pred konkurenciou, ale v mnohých prípadoch aj veľká miera prispôsobivosti. Nebolo tomu inak ani v prípade Almexu. Nic Wouters hovorí: „Aby sa dosiahol priemer rúr a profilov 1 m, bolo potrebné lokálne znížiť podlahu dielne. Z tohto dôvodu bol návrh a inštalácia realizovaná v úzkej konzultácii so zákazníkom. To zahŕňa umiestnenie zdroja energie a montáž káblového žľabu nad stroj. Bežne sa umiestňuje na zem vedľa stroja, no operátori naň často šliapu, čo samozrejme neprospieva jeho životnosti. Nakoniec sme pod zem nainštalovali odsávací systém. Konkrétne, stôl odsáva výpary, ktoré sú spolu s oxidmi a časticami spracované filtračnou jednotkou Donaldson a odvádzané von. Takto môžete rezať takmer bez dymu.“

Výsledná bilancia
Plazmový rezací stroj je tam už mesiac a výsledná bilancia vyzerá veľmi dobre. Dirk Peeters: „Kvalita rezu stroja je nesporná, programovanie je intuitívne a kombinácia technológií nám ponúka príležitosť posunúť efektivitu našej výroby na vyššiu úroveň.“ To znie ako dobrá investícia…

2. decembra 2020, autor Kevin Vercauteren
Zdroj: https://metallerie.pmg.be/nl/dossier/EMTbe2047S09_00/plasmasnijmachine-voor-meer-efficientie-bij-a

© copyright 1991-2024 MicroStep, spol. s r.o. | developed by EXPLORE STUDIOS

Týmto Vám oznamujeme, že dohľad nad spracovaním osobných údajov v našej spoločnosti zabezpečuje firma EuroTRADING s.r.o.,

a v súlade s § 44 zákona č. 18/20128 Z.z. a článkom č.37 NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/679,

nám poskytuje zodpovednú osobu, ktorú môžete kontaktovať na adrese zo@eurotrading.sk.

Viac informácií si môžete prečítať tu : www.eurotrading.sk/zo