V priebehu posledných dvoch aprílových týždňov navštívila MicroStep dvadsiatka slovenských a zahraničných študentov z Ústavu výrobného inžinierstva a kvality produkcie SjF STU
MicroStep aj v tomto roku nadviazal na sériu exkurzii a dní otvorených dverí pre študentov stredných a vysokých škôl technického zamerania, ktoré sa u nás konajú na pravidelnej báze jeden-, dva-, alebo aj viackrát ročne. Ako firma, ktorá vzišla z akademického prostredia a má aktívne väzby aj realizované projekty s akademickou obcou prakticky počas celej svojej existencie, prirodzene dávame priestor študentom technických smerov na realizáciu projektov, ktorými majú možnosť sa spolupodieľať na vývoji moderných rezacích centier, automatizačných riešení či robotických aplikácii. Tiež sa aktívne zapájame do systému duálneho vzdelávania a poskytujeme študentom stredných odborných škôl možnosť praxe v našich výrobných prevádzkach v Partizánskom a v Hriňovej, či zastrešujeme výmenné pobyty so spriaznenými školami v regiónoch.
V oblasti vyššieho odborného vzdelávania spolupracujeme najmä so Slovenskou technickou univerzitou (STU) – Strojníckou fakultou (SjF), Fakultou elektrotechniky a informatiky (FEI) v Bratislave a Materiálovo-technologickou fakultou (MTF) v Trnave, Matematicko-fyzikálnou fakultou (MATFYZ) Univerzity Komenského či s Technickou univerzitou (TUKE) v Košiciach.
Súčasťou spolupráce je možnosť realizácie diplomových a postgraduálnych projektov, a tiež organizácia prehliadok vývojových laboratórií a výrobných priestorov MicroStep pre študentov rôznych elektrotechnických, strojárskych a technologických študijných odborov.
Tentokrát k nám zavítali študenti z Ústavu výrobného inžinierstva a kvality produkcie Strojníckej fakulty STU v Bratislave, a to v hneď v dvoch termínoch. V druhej polovici apríla si pozreli najprv výrobnú prevádzku MicroStep v Partizánskom, a následne vývojovú centrálu firmy v Bratislave.
Exkurzia do závodu v Partizánskom zahŕňala jednak prehliadku výroby mechaník strojov, od prijatia materiálov na sklad cez realizáciu výrobných projektov na jednotlivých stanovištiach až po výstup na farbenie a lakovanie. Študenti videli pracoviská CNC rezania a vŕtania dielov na strojoch MicroStep (ako inak;), laserové a robotické zváranie, obrábanie rámov a vedení strojov na horizontálnej fréze, ohraňovanie na ohraňovacom lise MicroStep MSBend a tiež frézovanie mäkkých materiálov – hliníka a plastov – na frézkach MicroMill.
Ešte zaujímavejšou časťou exkurzie bola prehliadka kompletovacích hál, v ktorých prebieha inštalácia riadiacich systémov a technológii do vyrobených mechaník. Budúci inžinieri tu mali možnosť vidieť a „ohmatať si“ výrobky MicroStep vo finálnom štádiu výroby, krátko pred expedíciou zákazníkom do celého sveta, od strednej Európy, cez Nemecko, Blízky Východ až po Austráliu. A to komplexné stroje všetkých typov – laserový stroj 12 x 3 m s automatickým výmenným stolom, s úkosovou hlavou a 20 kW laserovým zdrojom, veľkoformátový laserový stroj 28 x 3 m, taktiež s 20 kW zdrojom, s pohyblivou kabínou okolo portálu, niekoľko kyslíkovo-acetylénových strojov s pracovnou šírkou až 5 metrov a s viacerými horákmi, či vyše 60-metrový stroj s plazmovými a plynovými horákmi a sortovacími manipulátormi, ktoré sú novinkou v portfóliu MicroStep.
O týždeň nato sa konal druhý turnus v Administratívno-vývojovom centre MicroStep na bratislavských Zlatých pieskoch, a to pre ešte väčší počet účastníkov – takmer 2 tucty. Okrem slovenských študentov zavítalo do MicroStepu aj 10 zahraničných študentov SjF – 1. ročníka inžinierskeho stupňa – z krajín mimo EÚ. Okrem teoretickej časti, pozostávajúcej z prednášky o činnosti firmy, portfóliu a zaujímavých realizovaných projektoch MicroStep pre zákazníkov z vyše 60 krajín, mali študenti v dvoch skupinách príležitosť prezrieť si mechatronické laboratórium a vývojové haly firmy s vyše desiatimi CNC strojmi. Popri praktických ukážkach rezania vláknovým laserom, plazmou, úkosovom rezaní, vŕtaní či závitovaní videli tiež stroje na rezanie a vŕtanie otvorených profilov, rezanie kupol, frézovanie, laserové rezanie rúr či dokonca robotické rezanie profilov plazmou.
V MicroStep-e nám dlhodobo záleží na kvalite vysokoškolského vzdelávania na Slovensku, a aj pomocou exkurzii, technologických ukážok a prednášok pre študentov sa snažíme prispieť k odbornej príprave budúcich technických inžinierov. Zároveň vítame možnosť vzbudiť u študentov záujem o prípadnú spoluprácu s MicroStep-om počas štúdia, či profesijnú po jeho skončení. Študentom želáme predovšetkým úspešné ukončenie štúdia a následné úspešné uplatnenie sa vo výrobnej či vývojovej praxi.